Bóg się nie obraża! Wielkopostne przesłanie dla grzeszników

Modlitwa wyobraźni, zwana też kontemplacją ewangeliczną, jest jak wehikuł czasu, dzięki któremu możesz przeżyć spotkanie z Jezusem. Do takiej modlitwy dziś Cię zachęcam. Wybierz czas i miejsce sprzyjające skupieniu i daj Bogu 30 minut.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen
Wycisz się i uświadom sobie Bożą obecność.
Pomódl się, aby Duch Święty prowadził Cię w czasie tej modlitwy.

SŁOWO (J 8,1-11)

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? A ona odrzekła: Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz.

MODLITWA WYOBRAŹNI

Wyobraź sobie dzisiejszą scenę ewangeliczną. Zadbaj przy tym o szczegóły. Zobacz poszczególne osoby, usłysz ich słowa, obserwuj ich zachowania i gesty.

Wejdź w rozważaną scenę. Kim byłbyś w tej sytuacji – biernym widzem, który stoi na uboczu, oskarżycielem, który trzyma w dłoni kamień, a może osobą, którą przyłapano na grzechu? Jak Ty byś się zachowywał, co byś odczuwał, co mówiłbyś, będąc którąś z tych postaci? Zastanów się, dlaczego wcieliłbyś się akurat w tę osobę. Uważnie przyjrzyj się Jezusowi. Wsłuchaj się w słowa, które wypowiada do kobiety „Ja ciebie nie potępiam”. Zobacz Jezusa, który nie ma do Ciebie żalu, nie obraża się, widząc Twoje grzechy. 

Możesz też postawić się w sytuacji każdej z tych trzech osób po kolei i odnaleźć siebie w ich postawach.

Zwracaj uwagę na swoje myśli i odczucia, być może pojawią się też jakieś wspomnienia i pragnienia. W tym wszystkim spróbuj odkryć wolę Boga względem Ciebie. Do czego Bóg Cię zaprasza przez to Słowo?

Na koniec porozmawiaj z Jezusem. Opowiedz Mu o swoich odczuciach i myślach, tak jak rozmawia się z przyjacielem. Proś, aby pokazał Ci, co powinieneś zrobić po modlitwie dzisiejszym fragmentem biblijnym. 

Ojcze nasz…

Ks. Michał Mazur CSMA

 

Inne artykuły autora

Z górnej półki #20

Z górnej półki #19