Dobrzy ludzie

Środowisko prawnicze w Krakowie z Władysławem, bratem błogosławionego Bronisława, wspomagało ks. Markiewicza. Władysław jako prawnik przygotował Statut Towarzystwa Powściągliwość i Praca przy współpracy z Franciszkiem Sypowskim, również prawnikiem krakowskim i sędzią opiekuńczym, autorem wielu rozpraw naukowych i artykułów. Mecenas Sypowski z sekretarzem Rady Powiatu Wadowickiego odwiedził Miejsce Piastowe 2 października 1908 roku.

Był piątek lekko po południu, kiedy do Zakładu zawitali dostojni goście. Przed domem było gwarno, gdyż była poobiednia rekreacja. Wśród ruchliwych i biegających chłopców widać było czuwających wychowawców. Całość przypominała wielkie mrowisko.

– Przewielebny księże rektorze – zaczął ciepło pan Franciszek wysiadając z powozu, – bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie do Miejsca Piastowego. Również, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc w dotarciu do Zakładu.

– Jaśnie Wielmożny Panie Radco Dobrodzieju, wysłałem tylko woźnicę z końmi na stację kolejową do Iwonicza.

Po skromnym obiedzie w małym gronie, goście udali się do pobliskiego budynku z czerwonej cegły, gdzie funkcjonowały warsztaty graficzny, introligatorski, koszykarski, szewski....          Gdy weszli do warsztatu galanterii skórzanej, chłopcy powstali. Przy tablicy młody mężczyzna dawał objaśnienia o materiałach, które można było spostrzec w jednym rogu sali. Goście zauważyli też, ułożone według rodzaju, różnego typu wyroby ze skóry.

Gdy po zwiedzeniu stolarni i ogrodu warzywnego udali się do sadu, dostojny gość powiedział, wzdychając głęboko: – Tu jest po prostu wspaniale.

Inne artykuły autora

Redukcje markiewiczowskie (III)

Redukcje guarańskie i markiewiczowskie (II)

Redukcje markiewiczowskie (I)