Serce pod skalpelem łaski: trzy etapy augustyńskiej pokuty.

Trzy ruchy łaski: ukłucie, rozciągnięcie, gojenie. Augustyn pokazuje, że prawdziwa pokuta nie zatrzymuje się na bólu, lecz prowadzi do szerokiego oddechu i trwałej radości.

Pokuta, o której mówi św. Augustyn w Enarratio in Psalmum 4, nie zaczyna się od zewnętrznych praktyk, lecz od spotkania człowieka z własnym sercem pod czujnym wzrokiem Boga. To trzy etapy: najpierw  prawda boli, potem rodzi się przestrzeń, a wreszcie przychodzi pokój.


PRZEBICIE – moment prawdy

«Irascimini et nolite peccare» –
„Unieście się gniewem, lecz nie grzeszcie.”
(§ 6)

Ten gniew nie każe złościć się na świat; to raczej święte oburzenie na własne grzechy. Kiedy emocje zaczynają kipieć, wówczas rozum, wsparty łaską – odnowiony przez nią – ma je opanować i nadać im sensowny bieg. Następny krok pokazuje, dokąd ten ujarzmiony gniew ma nas zaprowadzić: w głąb serca, gdzie rodzi się prawdziwa skrucha.

«Quae dicitis in cordibus vestris, in cubilibus vestris compungimini» –
„To, co mówicie w sercach, opłakujcie na waszych łożach.”
(§ 5)

„Łoże” to ukryta izdebka duszy, miejsce autentycznego spotkania z sobą i z Bogiem. Tam skrucha rzeczywiście kłuje i budzi. Augustyn przyrównuje ten proces do kolca, który przebija zgrubiałą tkankę egoizmu. Bez tej wewnętrznej rany żaden zewnętrzny gest nie stanie się pokutą – zawsze pozostanie teatrem. Tak zaczyna się przebicie: kruszy się powłoka złudzeń, a człowiek staje w prawdzie o sobie.

Otwarte pęknięcie domaga się kolejnego ruchu – trzeba zrobić w sercu miejsce na to, co nowe.

ROZSZERZENIE – operacja serca

«Cum invocarem, exaudivit me Deus iustitiae meae; in tribulatione dilatasti mihi» –
„Gdy wołałem, wysłuchał mnie Bóg mojej sprawiedliwości; w ucisku rozszerzyłeś mi serce.”
(§ 2)

Augustyn tłumaczy, że to sam Stwórca „prowadzi w szerokość radości”; On uwalnia od „ciasnoty serca”. To rozszerzenie serca (dilatatio cordis) jest momentem, w którym Bóg usuwa wewnętrzne blokady: człowiek odzyskuje oddech, zaczyna patrzeć szerzej, a w tej nowej przestrzeni danej przez Boga potrafi spokojnie kochać i podejmować dojrzałe decyzje.

«Sacrificate sacrificium iustitiae et sperate in Domino» –
„Złóżcie ofiarę sprawiedliwości i pokładajcie nadzieję w Panu.” (§ 7)

Augustyn komentuje: „Cóż sprawiedliwszego niż gniewać się na własne winy i złożyć samego siebie Bogu”. To duchowe rozszerzenie nie może jednak pozostać jedynie wewnętrznym doświadczeniem; musi przełożyć się na działanie – na radykalne przecięcie korzenia zła.

Pokuta nabiera realnego kształtu, kiedy przemienia się w konkretne decyzje; właśnie one ukazują, że serce rzeczywiście się poszerzyło, a w otwartej przestrzeni pojawia się miejsce na łaskę.

Tak uformowane serce jest gotowe na trzeci akt – uzdrowienie, które pieczętuje całą drogę.

UZDROWIENIE – radość i pokój

«A tempore frumenti, vini et olei sui multiplicati sunt» –
„Odkąd nastał czas ich zboża, wina i oliwy, pomnożyli się.” (§ 9)
Augustyn ostrzega przed mnożeniem pragnień: im więcej dóbr, tym większy głód. Dusza jest wówczas rozdarta tysiącem zachcianek i nie potrafi skupić się na jednym dobru prawdziwym. Pokuta ucina tę spiralę; prostota staje się warunkiem zdrowia.

«Dedisti laetitiam in cor meum» –
„Włożyłeś radość w moje serce.” (§ 8)


Gdy natarczywe pragnienia tracą władzę, w sercu stabilizuje się spokojna radość, zakorzeniona głęboko przez samego Boga.

«In pace, in idipsum obdormiam; quoniam tu, Domine, singulariter in spe habitare fecisti me» –
„W pokoju położę się i zasnę, bo Ty, Panie, sprawiłeś, że samotnie/pojedynczo mieszkam w nadziei.” (§ 9–10)

Oznacza to zgodność myśli i pragnień – wyjście z chaosu ku jednemu pragnieniu, jakim jest Bóg. Uzdrowione serce nie musi już gorączkowo zdobywać świata; potrafi „zasnąć” w pokoju, bo jego schronieniem jest nadzieja zakorzeniona w Bogu.

Trzy ruchy łaski: od rany do pokoju     

                                         
Przebicie (compunctio) – kłujące uderzenie prawdy, które rozrywa skorupę iluzji i budzi serce ze snu.
Rozszerzenie (dilatatio cordis) – Boże „rozpięcie gorsetu”: w miejsce ciasnoty pojawia się szeroka przestrzeń na światło i konkretne działanie dobra.
Uzdrowienie (laetitia / pax) – w poszerzonym wnętrzu rozlewa się radość i trwały pokój serca.

W ujęciu Augustyna pokuta to starannie prowadzony proces łaski: Bóg dotyka serca, stopniowo je poszerza, a następnie obdarza uzdrowieniem. Człowiek dojrzewa do życia opartego na niezawodnej nadziei i wie, komu ją powierza.

 

Inne artykuły autora

Serce pod skalpelem łaski: trzy etapy augustyńskiej pokuty.

Augustyn 386: koniec zwlekania

Diabeł przed Bogiem – czy naprawdę Go widzi? Mądrość z Sermo 12 św. Augustyna.