Sesja duchowo-psychologiczna 2022

W Miejscu Piastowym w dniach od 9 do 13 listopada odbywała się sesja duchowo-psychologiczna. Hasłem nowej inicjatywy były słowa: „Widzieć więcej”.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w zakresie pomocy duchowej i psychologicznej grupa michalitów i współpracowników zorganizowała spotkanie, które miało na celu pomóc ludziom w odkrywaniu samych siebie i wewnętrznej akceptacji. Sesja miała charakter warsztatów formacyjnych z elementami terapii grupowej. Dzięki obecności psychologów i kierowników duchowych uczestnicy mogli skorzystać z towarzyszenia duchowego i spowiedzi.

Głównym organizatorem spotkania był ks. Jarosław Witkowski. W grupie psychologów warsztaty poprowadzili: dr Agnieszka Kozak (psychoterapeutka, praktyk NVC, trenerka biznesu, wykładowca akademicki), s. Maria Santus (nazaretanka, psycholog, psychoterapeuta) i ks. Grzegorz Kosakowski (psycholog, psychoterapeuta „Gestalt”, kierownik duchowy, były prefekt kleryków w seminarium duchownym).

W części duchowej pomocą służyli: ks. Mirosław Kuczała (kierownik duchowy, mistrz nowicjatu, ojciec duchowny w seminarium), ks. dr Marcin Kałwik (radca generalny, doktor teologii dogmatycznej, kierownik duchowy, były ojciec duchowny w seminarium duchownym) i ks. Mateusz Szerszeń (kierownik duchowy, rekolekcjonista, autor książek z zakresu duchowości).

Głównym tematem spotkań i konferencji była kwestia tożsamości i poznania własnego „ja”. W zakresie teologii biblijnej wykłady prowadził ks. Mateusz Szerszeń. Przez kolejne dni poruszył następujące tematy: „Mojżesz i Jahwe – tożsamość według Biblii”; „Piotr Apostoł. Słabość i grzech jako część ludzkiej natury”; „Maryja – człowiek doskonały. Teologia miłości”.

Ks. Mirosław Kuczała prowadził wykłady z antropologii teologicznej i poruszył kwestię holistycznego spojrzenia na człowieka, a także wyjaśniał zależności między duszą, duchem i ciałem.

Ks. dr Marcin Kałwik zaprezentował konferencje duchowe, w który przedstawił znaczenie historii postaci biblijnych i ich rolę w kształtowaniu zdrowej duchowości.

W sesji udział wzięło 28 osób z różnych stron Polski. Podsumowaniem spotkania było wspólne podzielenie się swoim doświadczeniem. Nie zabrakło łez radości i szczerej wdzięczności za wspólnie spędzony czas. Przez kilka dni uczestnicy zżyli się ze sobą i mieli okazję „usłyszeć siebie i innych”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie wybiorą się na warsztaty jeszcze raz i zaproszą swoich bliskich.

Wdzięczni za pierwszą w michalickiej historii sesję zapraszamy już dziś na kolejne rekolekcje i sesje. Pod skrzydłami św. Michała Archanioła dzieją się cuda i wewnętrzne uzdrowienia. Czekamy na Was. Po więcej informacji zaglądajcie na stronę rekolekcje.michalici.pl.

Inne artykuły autora

Jak poznałem św. Michała? Zaczęło się na cmentarzu

Koronka "Jezu, Ty się tym zajmij"

Litania do Ojca Dolindo Ruotolo