Sesja duchowo-psychologiczna 2022

W Miejscu Piastowym w dniach od 9 do 13 listopada odbywała się sesja duchowo-psychologiczna. Hasłem nowej inicjatywy były słowa: „Widzieć więcej”.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w zakresie pomocy duchowej i psychologicznej grupa michalitów i współpracowników zorganizowała spotkanie, które miało na celu pomóc ludziom w odkrywaniu samych siebie i wewnętrznej akceptacji. Sesja miała charakter warsztatów formacyjnych z elementami terapii grupowej. Dzięki obecności psychologów i kierowników duchowych uczestnicy mogli skorzystać z towarzyszenia duchowego i spowiedzi.

Głównym organizatorem spotkania był ks. Jarosław Witkowski. W grupie psychologów warsztaty poprowadzili: dr Agnieszka Kozak (psychoterapeutka, praktyk NVC, trenerka biznesu, wykładowca akademicki), s. Maria Santus (nazaretanka, psycholog, psychoterapeuta) i ks. Grzegorz Kosakowski (psycholog, psychoterapeuta „Gestalt”, kierownik duchowy, były prefekt kleryków w seminarium duchownym).

W części duchowej pomocą służyli: ks. Mirosław Kuczała (kierownik duchowy, mistrz nowicjatu, ojciec duchowny w seminarium), ks. dr Marcin Kałwik (radca generalny, doktor teologii dogmatycznej, kierownik duchowy, były ojciec duchowny w seminarium duchownym) i ks. Mateusz Szerszeń (kierownik duchowy, rekolekcjonista, autor książek z zakresu duchowości).

Głównym tematem spotkań i konferencji była kwestia tożsamości i poznania własnego „ja”. W zakresie teologii biblijnej wykłady prowadził ks. Mateusz Szerszeń. Przez kolejne dni poruszył następujące tematy: „Mojżesz i Jahwe – tożsamość według Biblii”; „Piotr Apostoł. Słabość i grzech jako część ludzkiej natury”; „Maryja – człowiek doskonały. Teologia miłości”.

Ks. Mirosław Kuczała prowadził wykłady z antropologii teologicznej i poruszył kwestię holistycznego spojrzenia na człowieka, a także wyjaśniał zależności między duszą, duchem i ciałem.

Ks. dr Marcin Kałwik zaprezentował konferencje duchowe, w który przedstawił znaczenie historii postaci biblijnych i ich rolę w kształtowaniu zdrowej duchowości.

W sesji udział wzięło 28 osób z różnych stron Polski. Podsumowaniem spotkania było wspólne podzielenie się swoim doświadczeniem. Nie zabrakło łez radości i szczerej wdzięczności za wspólnie spędzony czas. Przez kilka dni uczestnicy zżyli się ze sobą i mieli okazję „usłyszeć siebie i innych”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie wybiorą się na warsztaty jeszcze raz i zaproszą swoich bliskich.

Wdzięczni za pierwszą w michalickiej historii sesję zapraszamy już dziś na kolejne rekolekcje i sesje. Pod skrzydłami św. Michała Archanioła dzieją się cuda i wewnętrzne uzdrowienia. Czekamy na Was. Po więcej informacji zaglądajcie na stronę rekolekcje.michalici.pl.

Inne artykuły autora

Koronka "Jezu, Ty się tym zajmij"

Litania do Ojca Dolindo Ruotolo