Dni Marek

10 czerwca w Markach odbywały się Dni Marek. Uczestniczyła w nich również michalicka szkoła. Prezentowała stoisko naukowe, gdzie można było obejrzeć urządzenia pomiarowe oraz roboty wykonane przez uczniów. Głównym punktem naszego programu była kolejna próba wypuszczenia sondy kosmicznej.

Podstawowy cel misji – lot do stratosfery i odzyskanie ładunku został tym razem zrealizowany! Balon osiągnął pułap niespełna 21 km (dokładnie 20 757 m). Sonda wylądowała w lesie, w okolicy miejscowości Cegłów k/Mińska Mazowieckiego.

Ładunek został szybko zlokalizowany. Jego podjęcie wymagało ściągnięcia całości z drzewa.

W akcji pogoni i podejmowania uczestniczyło w sumie 10 osób i 5 samochodów.

Balon z drzewa zdjął kol. Adam SP5RZP, który przybył na miejsce najszybciej wraz z Heleną SQ5RZP. Mieszkają nieopodal i przyjechali wyposażeni w sprzęt, który w tym przypadku był niezbędny do podjęcia ładunku.

Krótkie poszukiwania na miejscu prowadził też ks. Grzegorz SP5MGS z dwoma towarzyszami niekrótkofalowcami, Michał SP5OSP, Paweł SQ9PPR i Tomek SQ5MXF. Wspólnie z 10-letnim Maćkiem asystował Krzysztof SQ5NWI zdalnie z auta zaparkowanego 150 m od miejsca lądowania – zrezygnowali z wycieczki w głąb lasu z powodu... milionów komarów, które atakowały wściekle tuż po wyjściu z samochodu.