Święty Jan Paweł Wielki. 100 zdjęć na stulecie urodzin

Wydawnictwo Michalineum i Grzegorz Gałązka polecają nowy album papieski na stulecie urodzin św. Jana Pawła II i jubileusz 100-lecia zatwierdzenia Zgromadzenia Św. Michała Archanioła

Trwamy w dziękczynieniu za dar osoby i świętości Karola Wojtyły (1920-2005). Sto lat temu Opatrzność Boża postawiła go na ścieżkach świata – najpierw w Polsce: w Wadowicach, następnie w Krakowie, aż doprowadziła go Rzymu, aby podjął misję Apostoła Narodów, jako Jan Paweł II. Jest za co Bogu dziękować.

Setna rocznica urodzin Świętego Papieża Polaka zbiegła się ze zmaganiem całej ziemskiej planety z epidemią koronawirusa COVID-19, który postawił przed ludzkością nowe realne zagrożenia, śmierć, dramat konkretnych osób, całych rodzin, społeczeństw i narodów. Święty Jan Paweł II właśnie w tej godzinie do nas nieustannie mówi: „NIE LĘKAJCE SIĘ! OTWÓRZCIE, OTWÓRZCIE NA OŚCIEŻ DRZWI CHRYSTUSOWI! NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ! NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI. TEJ ZIEMI!”.

Urodził się w roku Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą, kiedy szalała Czerwona Zaraza, która została z pomocą Boga i Bogarodzicy pokonana. Teraz z nieba wstawia się za nami w każdej potrzebie, aby ZIEMIA – TA ZIEMIA – wolną była i zdrową: w każdym tego słowa znaczeniu.

Na tę okoliczność Wydawnictwo Michalineum i rzymski fotografik Grzegorz Gałązka polecają nowy album papieski, który zawiera fragmenty homilii i przemówień św. Jana Pawła II dotyczące najważniejszych spraw i problemów związanych z życiem i wiarą, modlitwą i podróżami apostolskimi, rodziną i tradycją, patriotyzmem i ekumenizmem, z młodzieżą, chorymi, światem pracy itp.

J.E. kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz Ojca Świętego – napisał do tego albumu:

Uformowałem się w szkole Karola Wojtyły. On nadal inspiruje moją służbę Kościołowi i ludziom. W tym kluczu intrepretuję jego testament. Staram się strzec i szerzyć jego spuściznę intelektualną i duchową – jestem bowiem przekonany, że on cały czas ubogaca Kościół.

Dziś, kiedy mija sto lat od urodzin Świętego Papieża, jestem głęboko przekonany, że to on przyprowadził mnie z powrotem do Krakowa. Ufam, że jest z nami, że wziął mnie za rękę, jak ja sam brałem go za rękę, gdy pod koniec życia słabły jego siły. Wierzę, że prowadzi mnie drogami codzienności wypełnionej nowymi i niełatwymi wyzwaniami. On mówi dziś do mnie i do każdego z nas: «Sursum corda! – W górę serca! Nie lękajcie się! Totus Tuus! – Cały Twój, Maryjo!».

Niech ta wyjątkowa publikacja albumowa Wydawnictwa Michalineum, zilustrowana zdjęciami Grzegorza Gałązki, nie tylko ożywia w naszych sercach wspomnienia najpiękniejszych chwil wielkiego pontyfikatu, ale przede wszystkim umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość, której świadkiem i głosicielem był nasz rodak – Święty Jan Paweł II Wielki”.

Album jest podzielony na dwie części: do strony 136 jest część papieska, a od strony 137 do 160 – jest część poświęcona Zgromadzeniu Św. Michała Archanioła, którego założyciel: bł. ks. Bronisław Markiewicz proroczo przepowiedział Wielkiego Papieża Polaka. Na przełomie roku 2020-2021 trwać będzie Rok Jubileuszowy z okazji setnej rocznicy zatwierdzenia tegoż Zgromadzenia. Zdjęcia w tej części ukazują najważniejsze placówki Zgromadzenia w Polsce i na całym świecie.

Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk CSMA napisał w słowie wstępnym do części michalickiej:

Setna rocznica narodzin Świętego Papieża zbiega się z inauguracją Jubileuszu 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Założyciel michalickiej rodziny zakonnej – bł. ks. Bronisław Markiewicz, z Bożego natchnienia, w dnia 3 maja 1863 r., przewidział syna narodu polskiego jako Wielkiego Papieża. Wielu z nas, duchowych synów Błogosławionego Ojca Bronisława, żyjąc w promieniach wyjątkowego pontyfikatu Świętego, może potwierdzić prawdę słów wypowiedzianych przed wielu laty przez naszego Założyciela.

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, dzieło Boga powołane w konkretnym momencie historii świata i dziejów zbawienia, umieszczone w wyznaczonym przez Opatrzność miejscu ziemskiego globu, doświadcza wyjątkowej opieki Stwórcy w poszczególnych etapach istnienia. Jako michalici widzimy wciąż aktualną potrzebę realizacji naszego charyzmatu zakonnego w Kościele. Sam Bóg powołał nas do istnienia, wielokrotnie dawał dowody swej ojcowskiej troski o nas, a także daje nam przeświadczenie o tym, że jesteśmy Mu nieustannie potrzebni.

Pamiątkowy album, wydany przez michalickie Wydawnictwo Michalineum, niech będzie inspiracją do obudzenia wdzięcznej pamięci o wielkich wydarzeniach, które z woli Dobrego Boga wydarzyły się w naszym osobistym życiu, a także źródłem przepełnionego entuzjazmem żywej wiary świadectwa”.

Album jest w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim.

Ks. Sylwester Łącki CSMA


Album „Święty Jan Paweł Wielki – 100 zdjęć na stulecie urodzin
(format 32 cm x 25 cm, twarda, szyta i klejona + obwoluta, stron 160)
można zamówić pod następującym adresem:

Wydawnictwo Michalineum
Al. J. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki
tel.: (22) 781 14 20, e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl
www.michalineum.pl