Jubileusz 20-lecia Diecezji Bydgoskiej

12-04-2024

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski i zarazem metropolita gnieźnieński, przewodniczył w bydgoskiej w bazylice św. Wincentego a Paulo uroczystej Mszy św. z okazji 20-lecia istnienia diecezji bydgoskiej. W dziękczynienie włączyli się biskupi: Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Wiesław Śmigiel i Andrzej Suski z Torunia, Wiesław Mering z Włocławka, Arkadiusz Okroj z Pelplina, Krzysztof Zadarko z Koszalina, liczni kapłani, osoby konsekrowane i świeccy. Wśród zaproszonych gości byli również ks. Dariusz Wilk przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła oraz ks. Rafał Szwajca moderator peregrynacji figury św. Michała Archanioła.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, przed bazyliką powitana została figura świętego Michała Archanioła z Gargano, która w Roku Jubileuszowym nawiedzi wszystkie parafie diecezji.
– Święty Michale Archaniele, najważniejszy spośród Aniołów, przez Boga obdarzony szczególnym zaufaniem. Wpatrując się w twój wizerunek, chcemy na nowo uświadomić sobie, że dobro jest mocniejsze od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, a prawda ostatecznie zwycięży. Potrzebujemy twojego wsparcia – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który nałożył świętemu koronę.
– Chcielibyśmy, aby osoba świętego Michała Archanioła przynosiła pokój – podkreślił przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk CSMA, życząc, by w diecezji bydgoskiej „toczył się bezkrwawy bój o zbawienie dusz”.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez papieża Jana Pawła II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, który wszedł w życie 25 marca. Swoim obszarem obejmuje 5200 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 620 tys. wiernych, w tym ponad 580 tys. katolików. Jej stolicą jest Bydgoszcz. Kościół lokalny tworzą 153 parafie, w których posługuje ponad 280 księży diecezjalnych i blisko sto osób konsekrowanych. Patronami diecezji są: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.

Obchody 20-lecia w obiektywie Wiesława Kajdasza.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

Tekst i zdjęcia za: https://diecezja.bydgoszcz.pl/

 

Święty Michale Archaniele, najważniejszy spośród Aniołów, przez Boga obdarzony szczególnym zaufaniem. Wpatrując się w twój wizerunek, chcemy na nowo uświadomić sobie, że dobro jest mocniejsze od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, a prawda ostatecznie zwycięży. Potrzebujemy twojego wsparcia – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas powitania figury świętego Michała Archanioła z Gargano, która nawiedza parafie diecezji bydgoskiej.

 

Przemówienie przełożonego generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusza Wilka CSMA