Odpust Bożego Miłosierdzia na Białorusi

12-04-2021

W niedzielę Miłosierdzia Bożego 11 kwietnia w naszej michalickiej parafii w Minsku-Łoszycy na Białorusi, gdzie jest budowany Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, odbył się odpust parafialny, któremu przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz, honorowy arcybiskup Mińsko-Mohylewskiej archidiecezji. 

Liturgia Mszy Świętej rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Siostry Faustyny. Umieszczona wewnątrz relikwiarza cząstka kości stanowi doczesną pozostałość po tak wielkiej świętej, Sekretarki i Apostołki Pana Jezusa Miłosiernego. Oddając cześć relikwiom świętych Kościół czci przede wszystkim samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał w ludziach, którzy ufnym sercem odpowiedzieli na Jego wezwanie. Niech przykład św. Siostry Faustyny  i jej zaufanie Bogu, miłosierna miłości ludzi oraz  wstawiennictwo pomoże także nam otworzyć się na miłosierdzie Boga, który jest źródłem i szczytem miłości.

Podczas homilii abp Tadeusz Kondrusiewicz podkreślił wielką rolę „Dzienniczka” Świętej i powiedział, że to jest duchowy skarb, który w sposób szczególny w dzisiejszy, niełatwy czas, pomaga wyjść z różnych kryzysów. Także zachęcił wszystkich zebranych do czytania tego dzieła, gdyż wierna jego lektura jest drogocennym i aktualnym sposobem życia dla każdego chrześcijanina. Jego Ekscelencja zwrócił uwagę, że obraz Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w głównym ołtarzu kaplicy, peregrynował po Białorusi, a teraz odbiera kult w miejscu, gdzie jest budowany Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Cała uroczystość była upiększona śpiewem dziecięcego zespołu „Michaelki” wraz z chorem, który niedawno powstał w parafii.

Po zakończeniu Mszy Świętej wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym był odczytany akt zawierzenia Białorusi Miłosierdziu Bożemu. Po zakończeniu całej liturgii Arcybiskup długo nie mógł opuścić świątynię, gdyż wiele osób chciało wyrazić wdzięczność za Jego posługę i po prostu porozmawiać z Wielkim Człowiekiem dla Kościoła na Białorusi.

Dziękujemy wszystkim, którzy organizowali to Święto: liturgicznej służbie ołtarza, radzie parafialnej, dziecięcemu zespołu „Michaelki”, nowopowstałemu chórowi i wszystkim parafianom, którzy tak licznie uczestniczyli w głównej uroczystości naszej parafii.

Translację Mszy Świętej można obejrzeć na naszym parafialnym YouTube kanale Loshyca CSMA (pod nazwą "Святая Імша Адпустовая") albo wchodząc na link: