Odznaczenia dla zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o bł. rodzinie Ulmów

26-03-2024

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 24 marca br., Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o poświęceniu rodziny Ulmów z Markowej. Wśród osób odznaczonych był m.in. michalita, ks. Bogusław Turek podsekretarz watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych (łac. Dicasterium de causis sanctorum).

Odznaczeni zostali m.in.:

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu prawdy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w szczególności o poświęceniu i męczeństwie rodziny Ulmów

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 Adam KRZYSZTOŃ

Krzysztof MAMIŃSKI

 

 KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Adam SZAL

Mateusz SZPYTMA

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 Jego Ekscelencja ksiądz Marcello Kardynał SEMERARO

 

za zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu prawdy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w szczególności o poświęceniu i męczeństwie rodziny Ulmów
 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ksiądz Witold BURDA

Mateusz MATYSZKOWICZ

Ksiądz Bogusław TUREK CSMA, podsekretarz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych 

Ordery i odznaczenia wręczył Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (za: prezydent.pl).

Jednym z elementów obchodów było nadanie Portowi Lotniczemu „Rzeszów–Jasionka” imienia Rodziny Ulmów. Port Lotniczy w Rzeszowie po pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę (24.02.2022 r.) jest nader ważnym węzłem komunikacyjnym, który umożliwia dostarczanie międzynarodowej pomocy wojskowej i humanitarnej dla  broniącego się sąsiada. 

Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, ponieważ przypadły w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, a zarazem w Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej.

 

Autorem zdjęć, pochodzących ze strony prezydent.pl [dostęp 26.03.2024 r.]  jest Marek Borawski/KPRP 

 

Zob. również: Dzięki portowi imienia Rodziny Ulmów historia o Polakach będzie szła w świat