Peregrynacja figury św. Michała Archanioła w Diecezji Bydgoskiej

02-04-2024

Diecezja Bydgoska, jedna z najmłodszych w Polsce diecezji (razem z Diecezją Świdnicką) 6 kwietnia 2024 roku rozpocznie obchody Jubileuszu 20-lecia istnienia. Tego dnia od godz. 12.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy rozpocznie się nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano. Figura od 6 kwietnia do 23 listopada br., z przerwą na wakacje, odwiedzi wszystkie 153 parafie Diecezji.

12 kwietnia 2013 r. rozpoczęła się w naszej Ojczyźnie i trwa do dziś peregrynacja kopii figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano (Włochy). Jeden z pasterzy Kościoła w Polsce, biskup Krzysztof Włodarczyk z Bydgoszczy powiedział (marzec 2022 r.), że obecny rozkwit kultu św. Michała Archanioła – „jest wielką tajemnicą oraz istnym fenomenem”. Jak można rozumieć te słowa? Co zdaniem Księdza jest widocznym, dostrzegalnym owocem  tego okresu peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano w Polsce?

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano jest wielkim fenomenem. Nikt dziesięć lat temu nie przypuszczał, że to dzieło tak bardzo się rozwinie w wymiarze ogólnopolskim. Przecież sprowadzenie kopii figury z Gargano związane było tylko z rokiem 2013, który w naszym Zgromadzeniu był rokiem św. Michała Archanioła (drugi rok dziewięcioletniej nowenny przed uroczystością 100-lecia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła). A tu nagle takie bum. Myślę, że słowa bpa Krzysztofa Włodarczyka wypełniają te jedenaście lat peregrynacji. W Polsce bardzo rozwinął się kult św. Michała Archanioła, co – jak stwierdził Ksiądz Biskup – jest wielką tajemnicą i istnym fenomenem.

Najmłodsza w Polsce Diecezja Bydgoska 6 kwietnia 2024 roku rozpocznie obchody Jubileuszu 20-lecia istnienia. Tego dnia od godz. 12.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy rozpocznie się nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano w Diecezji. Kto był inicjatorem tego projektu, jak do tego doszło?

W marcu 2022 roku w parafii św. Łukasza Ewangelisty i sanktuarium św. Rity w Bydgoszczy trwały rekolekcje wielkopostne. Na ten wyjątkowy czas Ksiądz Proboszcz Mirosław Pstrągowski zaprosił nas – Księży Michalitów. Przyjechaliśmy do Bydgoszczy z figurą św. Michała Archanioła – tą, która od początku wędruję po naszej Ojczyźnie. Na zakończenie rekolekcji przyjechał Biskup Ordynariusz Krzysztof Włodarczyk. W sanktuarium pełno ludzi, klimat modlitwy. I Ksiądz Biskup ni stąd ni zowąd mówi do proboszcza, że będzie odpowiedzialny za przygotowanie uroczystości jubileuszowych 20-lecia powstania diecezji bydgoskiej. Ksiądz Proboszcz proponuje peregrynację figury św. Michała Archanioła i otrzymuje aprobatę. Tak właśnie doszło do pierwszej w historii Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Gargano w Diecezji Bydgoskiej.

Jak długo trwać będzie Nawiedzenie w Diecezji Bydgoskiej i jak ono będzie wyglądać? Tak długi przebieg peregrynacji wymaga większej liczby zaangażowanych kapłanów-michalitów, jeżdżących z figurą, prowadzących nabożeństwa i sprawujących Msze. Czy zebrał już Ksiądz Moderator odpowiednią ekipę duszpasterzy? Jak logistycznie będzie to wyglądać?

Przed nami pół roku intensywnej posługi przy dziele peregrynacji. Trzy miesiące przed wakacjami i trzy miesiące po wakacjach. Kalendarium szczelnie wypełnione. Dzień po dniu. 24 godziny w jednej parafii i tego samego dnia kolejna – tak jak przy nawiedzeniu kopii obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Przygotowania do tej peregrynacji trwają już od wrześnie 2023 roku. Liczne telefony, rozmowy z naszymi księżmi, którzy podejmą się prowadzenia tego dzieła w Diecezji Bydgoskiej. W te uroczystości zaangażowałem kilkunastu michalitów oraz kierowców, którzy będą przewozić figurę św. Michała Archanioła samochodową kaplica i rozprowadzać szkaplerze oraz pamiątki. W czasie nawiedzenia, w każdej parafii będzie modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła, wieczór ze św. Michałem Archaniołem, Hetmanem Maryi w godzinie Apelu Jasnogórskiego, Msza św. dla chorych, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. na zakończenie z Aktem Zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi.

Wybiegając w przyszłość, czy są widoki na to, że inne diecezje w Polsce pójdą w ślad za diecezjami we Włocławku, Pelpinie i Bydgoszczy? Jak długo jeszcze może trwać peregrynacja Figury? W jaki sposób można zaprosić Św. Michała Archanioła do swojej parafii?

Włocławek i Pelplin to diecezje, które przeżywały peregrynację figury w siedzibach dekanatów. Chociaż wiele razy te uroczystości owocowały tym, że później byliśmy zapraszani ze św. Michałem Archaniołem do innych parafii tych dekanatów. Bydgoszcz to pierwsza diecezja, która chce „przeorać” wszystkie placówki ze św. Michałem Archaniołem. I to może być początek tej niezwykłej peregrynacji figury św. Michała Archanioła w innych diecezjach. Myślę, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Dlatego potrzebny nam św. Michał Archanioła, nawet bardziej niż Ojcu Świętemu Leonowi XIII, który pod koniec XIX wieku ułożył modlitwę egzorcyzmu prostego. Dzisiaj cały świat woła do św. Michała Archanioła, prosząc o wsparcie w walce ze złem.

 

Serdecznie dziękuję za rozmowę. Rozmawiał ks. Krzysztof Pelc portal michalici.pl

 

Fot. pochodzą ze strony: https://diecezja.bydgoszcz.pl/

 

PLAN NAWIEDZENIA FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W DIECEZJI BYDGOSKIEJ