Przyszedł do swoich i swoi go przyjęli

28-09-2022

Od piątku do niedzieli (23-25 września br.) w parafii Św. Jana Chrzciciela w Wasiliszkach na Białorusi, w której od ponad 30 lat posługują michalici i michalitki, odbyła się peregrynacja kopii Figury św. Michała Archanioła z Gargano. Temu ewangelizacyjnemu dziełu przewodniczył ks. Jan Juszko CSMA, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy. Figura przybyła do nas z Gatowa, gdzie znajduje się michalicka parafia pod wezwaniem Św. Michała Archanioła.

W piątek, tuż przed godziną 19.00 z kościoła w stronę centralnego placu  wyruszyła procesja z krzyżem, chorągwiami, orkiestrą dęta, orszakiem blisko 100 dzieci przebranych za anioły, ks. biskupem Jurijem Kasabuckim (biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej), kapłanami i wiernymi, by powitać tak zacnego Gościa. Po przybyciu do kościoła delegacje dzieci, młodzieży i rodzin, a także ks. proboszcz Stanisław Pytel CSMA wygłosili słowa powitania. Następnie odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bpa J. Kasabuckiego, a kazanie wygłosił ks. Jan Juszko, przybliżając historię objawień św. Michała Archanioła na Górze Gargano.

W sobotę, w drugim dniu peregrynacji, św. Michała w znaku figury odwiedził trzy filialne kaplice: w Szostakowcach, Kleśniakach i Górnofelu, gdzie były odprawione Msze  święte, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych i nałożeniem szkaplerza św. Michała Archanioła dla wszystkich, którzy zapragnęli skryć się pod płaszczem tak wielkiego Patrona. Podczas całej peregrynacji około 200 osób zostało przyjętych do Bractwa Szkaplerza, także bardzo wiele osób skorzystało z sakramentu pojednania.  W godzinach popołudniowych w kościele również została odprawiona Msza święte z udziałem dzieci i młodzieży, a po niej wczorajsze «aniołki» mogli poskakać na specjalnie sprowadzonych na tę okazję przez ks. Proboszcza zjeżdżalniach.

W ostatnim dniu peregrynacji, czyli w niedzielę, podczas wszystkich Mszy świętych został odczytany akt zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi, a na Mszy świętej pożegnalnej poświęcono mniejszą figurę Księcia Wojsk Anielskich, która zostanie w naszej parafii i – jako owoc peregrynacji – będzie wędrowała po domach.

Dziękujemy Panu Bogu za ten święty czas, za odkrycie na nowo osoby św. Michała Archanioła. Niech będzie Bóg uwielbiony we wszystkich łaskach otrzymanych podczas tych świętych dni.

Święty Michale Archaniele, módl się za nami!