Raduj się kto może! Oaza Modlitwy w Toruniu - Relacja

Od 15 do 17 czerwca w parafii św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu odbyła się kolejna Oaza Modlitwy, czyli weekendowe spotkanie modlitewne dla młodzieży z michalickich parafii w Polsce. Uczestnikom towarzyszyło hasło "Raduj się kto może". Była to doskonała okazja do tego, aby na chwilę oderwać się od codziennych spraw i w skupieniu podjąć refleksję nad swoim życiem, a także do tego, by spotkać się ze znajomymi z całej Polski.

Oazę Modlitwy rozpoczęliśmy w piątek od mszy świętej, której przewodniczył ksiądz Krzysztof Konopka, moderator wspólnoty z Torunia. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Skarżyński, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu. Przewodniczył on naszym rozważaniom przez cały weekend. W homilii ks. Łukasz pokazał nam, że często musimy doświadczyć wielkiego smutku, żeby móc prawdziwie się radować. Po Eucharystii zjedliśmy kolację, odmówiliśmy kompletę i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Sobotę rozpoczęliśmy od porannej jutrzni, która dodała nam duchowych sił na czekający nas dzień. Następnie wysłuchaliśmy konferencji ks. Łukasza, uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem wikariusza generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła, ks. Rafała Kamińskiego. Kazanie wygłosił ks. Łukasz, tym razem zwracając uwagę na to, jak przeżywać radość we wspólnocie. Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika, potem odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po południu zwiedziliśmy toruńską starówkę. Wieczorem odbyła się kolejna konferencja, tym razem ks. Łukasz opowiadał nam o Eucharystii. Następnie adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dzień zakończyliśmy wspólną zabawą przy ognisku oraz kompletą i Apelem.

W niedzielę razem z parafianami uczestniczyliśmy we mszy świętej o godz. 9.30, której przewodniczył ks. Wojciech Kapusta, moderator generalny Wielkiej Oazy NEBO. Po Eucharystii przyszedł czas na podziękowania, błogosławieństwo i rozesłanie, a także na Agapę.

 W Oazie Modlitwy w Toruniu uczestniczyło około 70 osób z różnych stron Polski: Warszawy, Wołomina, Marek, Miejsca Piastowego, Jasła oraz Stalowej Woli, a także osoby z Ząbek, a nawet ze Szwecji. Razem z nami były też osoby z toruńskich wspólnot młodzieżowych i wspólnota z podtoruńskiego Kowalewa Pomorskiego. Byli z nami księża michalici oraz siostry michalitki odpowiedzialni za młodzież w swoich parafiach i placówkach.               

Podjęty przez nas temat radości jest szczególnie ważny w dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku słyszy się o wojnach, tragediach i nieszczęściach z całego świata. Źródłem naszej chrześcijańskiej radości niech będzie Zmartwychwstały Chrystus.

Krystian Koryciński
Fot. Patrycja Taica Frias i Diana Tokarska