Odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 90-lecia pobytu gen. Józefa Hallera na Rybakach, msza św. za Ojczyznę i wyjątkowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego złożyły się na wydarzenie patriotyczne, które odbyło się 14 października 2018 roku w Toruniu. W uroczystości wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski, radni, przedstawiciele wojska, harcerze, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera.
„Rybaki dla Niepodległej” pod takim hasłem spotkali się parafianie i mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, aby w wymiarze lokalnym świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To wydarzenie poprzedziła ceremonia poświęcenia i odsłonięcia tablicy upamiętniającej generała Józefa Hallera – w rocznicę pobytu na Rybakach.
Ks. Krzysztof Winiarski przywitał na wstępie wszystkich zebranych na placu kościelnym. Przedstawił postać i okoliczności pobytu generała w obecnej placówce michalitów.
Gen. Haller w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r., będąc owacyjnie witane przez torunian. Józef Szwiec właściciel posiadłości przy ul. Rybaki 59, prywatnie przyjaciel generała, stał na czele toruńskiego oddziału Związku Hallerczyków. W jego domu zatrzymał się generał Haller, kiedy przyjechał do Torunia 90 lat temu, aby zwiedzić Pomorską Wystawę Ogrodniczo-Przemysłową, oraz w lipcu 1933 roku, gdy w mieście odbył się zjazd Związku Hallerczyków. Na pamiątkę pobytu „Błękitnego Generała” na Rybakach odsłaniamy dziś tablicę – zakończył ks. proboszcz.
Potem głos zabrał Prezydent Torunia – Generał Józef Haller to postać, która w Toruniu zawsze budziła emocje tych, którzy pragnęli, aby Polska była niepodległa, wyzwolona, aby po latach zaborów uzyskała swoją państwowość. To Błękitna Armia generała Hallera wyzwoliła nasze miasto. Szanowni Państwo, to szczególny rok w historii Polski – 100-lecie odzyskania niepodległości. Bardzo dziękuję, że jesteśmy tutaj razem, aby przypomnieć kogoś dla kogo Bóg, honor i Ojczyzna były wyzwaniami najważniejszymi i najwyższymi. Jestem przekonany, że pamięć o generale Hallerze, Honorowym Obywatelu Torunia pozostanie w naszych sercach na stałe – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Następnie w kościele św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z wprowadzeniem relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Nowogórski – Dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Na zakończenie Adrian Mól – przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odczytał słowa listu, który skierował do zebranych Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Po Eucharystii wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Licznie zgromadzeni w świątyni usłyszeli utwory wojskowe i patriotyczne. Zaprezentowała się kilkudziesięcioosobowa grupa artystów, w której skład wchodzili soliści, wokaliści, chór męski. W repertuarze zespołu znalazły się polskie pieśni historyczne z różnych epok. Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego był przygotowany z największą precyzją i dbałością o szczegóły. Zespół to największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Głównym jego celem jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez muzykę, śpiew, taniec oraz słowo. Zespół odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa.
To był niezwykły wieczór, pełen patriotycznych emocji i artystycznych wzruszeń. Znane pieśni patriotyczne, przeboje piosenki żołnierskiej oraz papieska „Barka” porwały mieszkańców Torunia zebranych w świątyni na Rybakach. Zgromadzeni śpiewali razem z artystami. Nic więc dziwnego, że koncert zakończyła owacja dla zespołu. Przy wyjściu ze świątyni na zebranych czekała gorąca wojskowa grochówka.
Więcej na www.torun-michalici.pl