Solidarność u Matki

Przedstawiciele Podkarpackiej Solidarności, razem ze swoim przewodniczącym Tadeuszem Majchrowiczem, przybyli w pierwszą sobotę sierpnia do Miejsca Piastowego, by uczestniczyć w fatimskim czuwaniu pokutnym.

Głównym celebransem Eucharystii był pomocniczy biskup z Przemyśla Stanisław Jamrozek. W homilii mówił on o nowym człowieku, który rodzi się w spotkaniu z żywym Bogiem. – Księga Apokalipsy opisuje Miasto Święte, które otoczone jest wielkim i potężnym murem. Wszyscy, którzy znajdują się wewnątrz czują się bezpieczni. Tym murem jest Boża miłość. Pan Bóg chce nieustannie nas przygarniać, Jego ramiona strzegą nas i wtedy nie musimy się niczego obawiać. O tym mówią słowa jednej z popularnych, młodzieżowych pieśni: „Schowaj mnie w cieniu skrzydeł Twych”. W tym mieście są święci, bo jest ono zbudowane na fundamencie dwunastu apostołów. Dlatego dzisiaj nam także towarzyszą święci w ich relikwiach uroczyście tu wniesionych. Jest z nami św. Jan Paweł II i błogosławieni kapłani: Bronisław Markiewicz i Jerzy Popiełuszko – mówił ks. Biskup.

Po Komunii świętej Przewodniczący Podkarpackiej Solidarności T. Majchrowicz, klęcząc przed figurą Matki Bożej Fatimskiej i relikwiami świętych, wypowiedział akt zawierzenia: – Matko świętej nadziei, Pani Fatimska, wskazuj nam zawsze jak mamy służyć człowiekowi i ludzkości w naszym narodzie, jak prowadzić go po drogach zbawienia, jak zabezpieczyć sprawiedliwość i pokój w świecie wciąż od wielu stron straszliwie zagrożonym. Zawierzamy Ci, o Matko, wszystkie trudne sprawy społeczeństw, ustrojów i państw, które nie mogą być rozwiązywane na drodze nienawiści, wojny, samozniszczenia, ale tylko na drodze pokoju, sprawiedliwości, poszanowania praw ludzi i narodów. (…) W naszej wspólnocie modlitewnej są obecni Twoi wierni czciciele: św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy – męczennik, oraz bł. ks. Bronisław. Razem z nimi wołamy do Ciebie, Matko: weź nas w swoja opiekę! Czuwaj nad wiernością wartościom chrześcijańskim Związku Zawodowego Solidarność. Pomóż w odnowie moralnej wszystkich Polaków. Czuwaj nad nami, abyśmy nie przyjmowali na próżno łaski Jezusa Miłosiernego. Święty Janie Pawle II, bądź nadal dla nas wołającym o Ducha Świętego dla odnowy tej ziemi. Błogosławiony Księże Jerzy, składający przed Bogiem ofiarę życia w swej męczeńskiej śmierci, złóż przed majestatem Boga trud i troski pracowników, a dla pracodawców wyproś szacunek i sprawiedliwość dla poszukujących pracy. Błogosławiony Bronisławie, który w proroczym uniesieniu wołałeś: „Solidarność górą!”, pomóż obecnym władzom Związku Zawodowego Solidarność przywrócić fundament i wartości, dzięki którym ludzie pracy mogli dokonać odrzucenia zbrodniczej, ateistyczno-socjalistycznej ideologii. Boże Miłosierny, niechaj nasze wołanie, z pomocą Maryi, Matki świętej nadziei, oraz świętych i błogosławionych rodaków, wyjedna nam Twoje błogosławieństwo i pomoc oraz odnowę moralną naszej Ojczyzny – mówił Przewodniczący Podkarpackiej Solidarności.

W modlitewnym czuwaniu uczestniczyło bardzo dużo wiernych, a całość uroczystości – transmitowanej przez archidiecezjalne Radio Fara i Telewizję Internetową – można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/ftgukWL8x3E

Tekst: Krzysztof Poświata CSMA