Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, w swojej tożsamości ma powołanie do macierzyńskiej i ojcowskiej miłości. Taką tożsamość tej pierwszej placówce Zgromadzenia nadał błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz. On pragnął, aby dzieci przybywające do tego miejsca, pomimo wielu trudności i związanych z tym miejscem wymagań, spotkały się z miłością macierzyńsko-ojcowską. Ten zamysł błogosławionego księdza Bronisława jest podejmowany przez michalitki i michalitów oraz osoby tworzące wspólnoty apostolskie, podejmujące ten charyzmat. Taką wspólnotą jest Stowarzyszenie Powściągliwość i Praca, w którego szeregach mieści się wspólnota „Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej” oraz wspólnota młodzieżowa przy zespole „Gloria”.
Przygotowanie i świętowanie X Podkarpackiego Wesela bez Toastu – w dniu 24 sierpnia, które w tym roku liczyło ponad 220 osób, nie było realizowane przy pomocy cateringów i firm specjalizujących się w takich imprezach, ale tak jak rodzice w domu rodzinnym, tak członkowie Stowarzyszenia w michalickim Domu Macierzystym, podjęli z miłością i radością trud zaangażowania, pięknej współpracy między sobą oraz dzielenie się dobrem – a wszystko dla szczęścia rodzin uczestniczących w tym spotkaniu. Takie zaangażowanie można było dostrzec na twarzy Grażyny i Adama Dutków – starostów wesela, na twarzy Jolanty, Krzysztofa, Wandy, Edwarda, Ireny i wielu, wielu ze Stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem osób, zatroskanych o uroczysty, weselny stół. Podobne zaangażowanie można było dostrzec u Anny i Roberta oraz dyrygującej zespołem „Gloria” Oli. A wszystko po to, aby uczestnicy wesela, przy pomocy pięknego śpiewu otwierali swe serca na Boga oraz dobrze się bawili w odnowionej sali teatralnej mieszczącej się pod kościołem sanktuaryjnym w Miejscu Piastowym.
Zapaleniem świecy ze słowami: „Światło Chrystusa”, starostowie rozpoczęli świętowanie rodzinne, a zespół „Gloria” i diakonia muzyczna wykonała hymn wesela: „Kochany bracie, kochana siostro”. Dzieci powędrowały na swoją zabawę do sióstr michalitek, zaś Małgorzata i Stanisław Matrasowie, będący parą diecezjalną Oazy Rodzin w diecezji tarnowskiej, podzielili się z młodzieżą i małżeństwami swoimi przemyśleniami dotyczącymi „Krucjaty Wyzwolenia Człowieka” oraz świadectwem swojego życia. Po przerwie na kawę, ks. egzorcysta Zbigniew Baran ukazał istotę zniewoleń duchowych zaś Genowefa i Jerzy Piś z Lipnicy Murowanej, w swoim świadectwie, pokazali trud zachowania abstynencji w relacjach pełnionych funkcji administracyjnych. Po obiedzie młodzież miała swoje warsztaty dobrej zabawy; małżeństwa w grupach dzieliły się problemami wychowawczymi, nawiązując do głównego hasła tej spotkania: „Młodzi wolni i trzeźwi w rodzinie”. Pomocą w tych rozmowach byli animatorzy korzystający ze wskazań Ojca św. Franciszka, jakie wypowiedział do młodych w 2016 roku podczas Światowych Dniach Młodzieży.
Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Michalik przy udziale Przełożonego Generalnego michalitów ks. Dariusza Wilka oraz kapłanów. Nawiązując do słów ewangelicznych: „usiłujcie przejść przez ciasne bramy”, ks. Arcybiskup ukazał trudności, jakie stoją przed współczesną rodziną, akcentując jednocześnie moc chrześcijańską, płynącą z takich spotkań rodzinnych, jak to „X Podkarpackie Wesele bez Toastu”. W swoim podziękowaniu Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk dał świadectwo osobistej radości z pięknie wkomponowanego i podejmowanego apostolstwa rodzin w charyzmacie markiewiczowskim przy Sanktuarium na Górce.
Po uroczystej Mszy świętej i wspólnej fotografii weselnej, wszyscy – razem z księdzem Arcybiskupem i Przełożonym Generalnym oraz siostrami zakonnymi i kapłanami udali się na przyjęcie weselne do sali teatralnej. Niezwykle radosną zabawę animowaną przez Roberta przerwało uroczyste wyjście do figury Matki Bożej w parku za klasztorem, aby odśpiewać „Apel Jasnogórski”. Po Apelu zapalono dziesięć pochodni i odmówiono dziesiątek Różańca św. w intencji rodzin. Śpiewanie pieśni ludowych, patriotycznych i pielgrzymkowych, przy pieczonej kiełbasce na ognisku, było źródłem wspaniałej radości. Nie zabrakło o północy tortu weselnego i odśpiewania „Sto lat” dla Jubilatów. Zabawa weselna skończyła się wczesnym rankiem.
„X Podkarpackie Wesele bez Toastu”, poświęcone szczególnie młodym ludziom w rodzinie, zgromadziło w tym roku wyjątkowo wielu młodych ludzi. Całe to jubileuszowe spotkanie rodzinne było przepojone radością, miłością, jak również poświęceniem zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tego apostolskiego dzieła. Było to spotkanie w Domu Macierzystym, w którym w dzisiejszych czasach błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz uczy rodziny, jak piękną jest miłość macierzyńska i ojcowska kierowana do młodego człowieka. Pozostaje prośba do Błogosławionego Założyciela Domu na „Górce” – czuwaj nad rodzinami, nad ich dziećmi, nad Stowarzyszeniem Powściągliwości i Pracy, gdyż jesteś ich Patronem, czuwaj nad michalitkami i michalitami, aby nigdy charyzmat tego miejsca nie zniknął z naszego chrześcijańskiego życia.
Ks. Jan Seremak CSMA