W dniach od 27 do 29 września 2024 na Górze św. Anny odbywały się rekolekcje zawierzenia św. Michałowi Archaniołowi. Dom rekolekcyjny przy Sanktuarium św. Anny pomieścił ponad 250 rekolektantów z różnych stron Polski. Duchowym przewodnikiem tego czasu był ks. Mateusz Szerszeń CSMA, autor „Wielkiego Zawierzenia Świętemu Michałowi Archaniołowi”.
W pierwszym dniu rekolekcji usłyszeliśmy fragment z Księgi Rodzaju, w którym pierwsi rodzice zostali zwiedzeni przez węża i popadli w grzech. Był to punkt wyjścia do dalszych rozważań, gdzie poznać mogliśmy metody działania złego i w jaki sposób Bóg przyszedł na pomoc ludziom poprzez miłosierdzie i przebaczenie. Wieczorna adoracja miała charakter uwielbieniowy, a jej wiodącym tematem były poszczególne chóry anielskie. Zgromadzeni na modlitwie mogliśmy wsłuchać się w oprawę muzyczną przygotowaną przez Pana Michała Niemca – krakowskiego muzyka, katechetę i organistę.
Drugi dzień przygotowania rozpoczęliśmy jutrznią, w której ks. Mateusz przypomniał o niezwykłym doświadczeniu miłosierdzia w życiu każdego człowieka. W czasie Mszy św. wzywał do pojednania na wielu poziomach (narodowym, rodzinnym). Jako warunek konieczny do zawierzenia podał trzy stopnie pokory, o których pisał św. Ignacy z Loyoli. W czasie Mszy św. miało także miejsce namaszczenie Olejem Świętego Michała Archanioła. Różaniec w tym dniu poprowadziły Niewiasty Mikael ze Śląska. Wprowadzeniem do Różańca był wiersz o starszej kobiecie, która całe życie odmawiała tę modlitwę za swojego syna. W czasie drugiej konferencji ks. Mateusz podkreślił znaczenie przebaczenia na podstawie historii św. Marka Apostoła i jego spotkania ze św. Piotrem. W Godzinie Miłosierdzia udaliśmy się do Groty Matki Bożej z Lourdes na terenie franciszkańskiego sanktuarium. Rycerze św. Michała Archanioła prowadzili rozważania, które stanowiły jednocześnie rachunek sumienia. Następnie w domu rekolekcyjnym odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchaliśmy wprowadzenia przed modlitwą o przebaczenie. Przed obrazem Jezusa Miłosiernego wyraziliśmy wolę przebaczenia naszym rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, przyjaciołom, wrogom i wszystkim tym, którzy nas skrzywdzili. Podsumowaniem dnia była Koronka Anielska i wyjątkowa Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą wstawienniczą i prośbą o uzdrowienie. Wzruszającym momentem adoracji było błogosławieństwo „na sposób lurdzki”. Tego dnia wiele osób składało świadectwo uwolnienia duchowego i uzdrowienia z chorób.
Ostatniego dnia w czasie Jutrzni ks. Mateusz przypomniał znaczenie Słowa Bożego w naszym życiu. Czwarta konferencja była refleksją nad znaczeniem sakramentu chrztu dla każdego, kto chce zawierzyć swoje życie Bogu. Zakończeniem rekolekcji była uroczysta Msza św. o Archaniołach: Michale, Gabrielu i Rafale. W homilii rekolekcjonista zachęcał do „decyzyjności”, która nie odwleka dobra na później. Zaraz po wygłoszonym Słowie Bożym odmówiliśmy Akt Wielkiego Zawierzenia Świętemu Michałowi Archaniołowi. Na zakończenie chęć przyjęcia Szkaplerza Świętego Michała Archanioła zadeklarowało ponad 80 osób.
W rekolekcjach udział brały dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Organizatorami spotkania była prężnie działająca grupa Rycerzy św. Michała Archanioła i Niewiast Mikael ze Śląska. Szczególnym znakiem obecności św. Michała Archanioła była dla wszystkich wzajemna życzliwość i gorliwa modlitwa, która zapadnie na długo w naszych sercach.