U Matki Bożej Fatimskiej

facebook twitter

06-02-2024

Poszerzenie działalności duszpasterskiej w diecezji Morón na prośbę biskupa. Podział diecezji. Niespodziewane odwiedziny pasterza nowej diecezji. Człowiek odwzajemniający się za doznane dobro. Rozpoczęcie pracy duszpasterskiej w Parque San Martín.

List biskupa z 1 kwietnia 1996

Po krótkim czasie pracy michalitów w Morón ordynariusz tej diecezji zaproponował Zgromadzeniu poszerzenie pracy duszpasterskiej. Objawiło się to w jego liście do delegata księdza Kazimierza Rachwała, jako że wówczas michalici na Kontynencie Nadziei pod Krzyżem Południa strukturalnie byli zorganizowani jako Delegatura Paragwajsko-Argentyńska.                    

Były brane pod uwagę dwie parafie peryferyjne diecezji stanowiącej część wielkiej aglomeracji miejskiej Buenos Aires. Jedna Matki Bożej Pokoju w Merlo, a druga Matki Bożej z Lourdes w Mariano Acosta.

 

W innej diecezji                                                                                                                             

W między czasie diecezja Morón została podzielona i te dwie parafie weszły w skład nowej jurysdykcji utworzonej w roku 1997 jako diecezja Merlo-Moreno. Jej pierwszy ordynariusz zaproponował Zgromadzeniu Parafię Matki Bożej Fatimskiej w Parque San Martín.

Był chłodny wieczór majowy. Po sobotniej mszy św. w Morón kilka salek katechetycznych było zajętych przez grupy parafialne. Wychodząc z jednej z nich zauważyłem biskupa wspomnianej nowej diecezji. Weszliśmy do domu.

- Muszę sie uporać z pewnym problemem –powiedział do mnie–. Zamiast parafii w Mariano Acosta proponuję Zgromadzeniu duszpasterstwo w Parque San Martín. Będą tam potrzebni dwaj kapłani.

 

Wdzięczny człowiek

Początki tej parafii sięgają lat po II wojnie światowej. Po zakończonym konflikcie zbrojnym do Parque San Martín przybywają Siostry Dominikanki od Różańca Świętego z Mondovì. Organizują szkołę i duszpasterstwo. Niewielki kościół zbudowano dzięki hojności pewnej osoby pochodzenia żydowskiego, która podczas wspomnianej wojny została ocalona we Włoszech przez wymienione siostry. W Parque San Martín, po drugiej wojnie światowej, osiedliła się też grupa Polaków.

 

Z Matką Bożą Fatimską

Propozycja biskupa wymagała obecności dwóch kapłanów. Tam 14 grudnia 1997 roku ksiądz Kazimierz Lorencowicz objął probostwo. A wkrótce dołączył do niego ksiądz Stanisław Antoni Nowak jako wikary i kapelan szkoły. W sumie obecność michalitów w tej parafii trwała 20 lat i 17 grudnia 2017 roku została zakończona.

 

Podobne artykuły