10 inspirujących cytatów z J. R. R. Tolkiena

Arcydzieła literackie, które zostawił nam J. R. R. Tolkien rozbudzają wyobraźnię wielu fanów fantastyki i poszukiwaczy duchowości w literaturze pozareligijnej. Wśród wszystkich dzieł „Władca Pierścieni” i „Hobbit” zajmują szczególne miejsce w historii literatury i kina. Myśl Tolkiena zachwyca, pobudza do myślenia i inspiruje. Poniższy wybór cytatów to tylko kropla w morzu mądrych myśli tego angielskiego pisarza.

1. Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą. (Władca Pierścieni)
2. Często nienawiść sama sobie zadaje rany. (Władca Pierścieni)
3. Jeśli żyjąc lub ginąc zdołam Cię ocalić - zrobię to. (Władca Pierścieni)
4. Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. (Hobbit, czyli tam i z powrotem)
5. Może jest prawym człowiekiem, a może nie. Pod maską pięknych słów potrafi się skryć bardzo szpetna dusza. (Władca Pierścieni)
6. My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. (Władca Pierścieni)
7. Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe. (Władca Pierścieni)
8. No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej. (Hobbit, czyli tam i z powrotem)
9. To nie koniec podróży. Śmierć to tylko kolejna ścieżka, którą wszyscy musimy podążyć. (Władca Pierścieni)
10. Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci, nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie. (Władca Pierścieni)

Inne artykuły autora

O wymiarach ludzkiej cierpliwości

Odkryj wartość kierownictwa duchowego

Kręte drogi niewiary