Galaktyczny teolog

Swego czasu radio RDN Małopolska wyemitowało serię konferencji ks. prof. Michała Hellera o historii fizyki. Na ich podstawie powstała książka wydana przez ZNAK o znamiennym tytule „Podglądanie Wszechświata”.

Książka jest ciekawą propozycją dla tych wszystkich, którzy interesują się fizyką, kosmologią i ich religijnymi powiązaniami. Jak mało kto, ks. Michał Heller jest niekwestionowanym autorytetem zarówno w świecie fizyków, jak i teologów. Jego praca jest dowodem na to, że nie istnieje naturalna sprzeczność między twierdzeniami nauki i religii. Co więcej, oba te podejścia często się uzupełniają i wyjaśniają kwestie, które leżą poza zasięgiem ich kompetencji i przedmiotu (o czym autor książki wspomina wyjątkowo często).

Podglądanie Wszechświata to popularnonaukowa podróż przez historię, która udowadnia, że wielu fizyków i odkrywców oprócz zmysłu naukowego posiadało również głęboki zmysł religijny. Rozwój nauki przyczyniał się tym samym do pobudzania dyskusji zarówno na polu filozofii, jak i religii. Autor nie ucieka od problemów i w prosty sposób próbuje wyjaśniać wątpliwości, jakie mogą zrodzić się w umyśle człowieka wierzącego. Historia nauki okazuje się niezwykłym pochodem rozwoju myśli ludzkiej i uświadamia, że nadal nie potrafimy wyjaśnić wszystkiego, co nas otacza.

Książkę tę polecam wszystkim tym, którzy lubią myślenie precyzyjne, matematyczne, zainteresowanym kosmologią. W swojej prostocie pozwala otwierać umysłowe horyzonty i zachwycić się wielkością Boga i ludzkiego umysłu. Znajdziemy w niej nie tylko wyjaśnienie przełomowych zagadnień, jak chociażby kwestia natury czasu, teoria grawitacji, teoria względności, ale także spojrzenie katolika na konsekwencje, jakie ze sobą niosą te zjawiska. Przykładem niech będzie chociażby teoria wieloświatów, którą ksiądz profesor wyjaśnia w następujący sposób: Hipoteza nieskończenie wielu wszechświatów nie wyklucza hipotezy Boga, ale jest nawet teologicznie o tyle bardziej atrakcyjna, że piękniej ukazuje wielkość i wszechmoc Boga.

Jest to bez wątpienia świetna lektura popularnonaukowa i teologiczna, która zachwyci czytelnika prostotą wykładu i duchowym przekazem.

Recenzowana książka to:

M. Heller, Podglądanie Wszechświata, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2008.

Inne artykuły autora

O wymiarach ludzkiej cierpliwości

Odkryj wartość kierownictwa duchowego

Kręte drogi niewiary