Powrót egzorcyzmu prostego

Pięćdziesiąt lat po zawieszeniu odmawiania po mszy świętej modlitwy do św. Michała Archanioła katoliccy biskupi w USA nakazują jej ponowne odmawianie.

Rosnąca liczba diecezji, w których powrócono do dawnej tradycji ma związek z kryzysem w Kościele amerykańskim, który dotyczy sprawy molestowania seksualnego. Wiele katolickich stacji, wydawnictw i portali zachęca wiernych do podpisywania petycji w sprawie przywrócenia na stałe egzorcyzmu Leona XIII w całych Stanach Zjednoczonych. Obecnie przywrócono tę modlitwę w diecezjach w stanach: Kansas, Wisconsin, Connecticut, Pensylwania, Tennessee i Oregon. Co więcej kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku zachęcił wiernych do odprawienia dziewięciodniowej nowenny ku czci św. Michała Archanioła, ze szczególnym uwzględnieniem obrony Kościoła przed złem i grzechem. Z kolei biskup Robert Baker z Alabamy polecił stałą modlitwę do Księcia Niebieskiego aż do 7 października. Ma ona być formą zadośćuczynienia i pokuty za grzechy popełniane w Kościele. Jakże bardzo jesteśmy świadomi przyczyn zła w naszym świecie. Są nimi świat, ciało i zły duch. Nie ma jednak ucieczki od wzięcia pełnej odpowiedzialności osobistej za zło popełnione w kontekście ostatnich skandali z udziałem duchownych – powiedział.

Może warto i w naszym kraju powrócić do tradycji odmawiania egzorcyzmu po mszy świętej? Pewne jest, że konieczne jest odmawianie go w osobistej modlitwie wynagradzającej za grzechy z prośbą o szczególną opiekę nad Kościołem.

Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Inne artykuły autora

Droga Krzyżowa z Psalmami

Rozpacz Hioba

Najlepsza spowiedź mojego życia