Czas mocy i łaski w Brzeźnie

4-5 czerwca 2018 r. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie k. Konina przeżywała nawiedzenie figury Świętego Michała Archanioła. Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia wspólnota parafialna rozpoczęła już 15 kwietnia, kiedy słowo wprowadzenia do nawiedzenia i zachęty do modlitwy głosił ks. Marcin Idzikowski – diecezjalny koordynator peregrynacji. Od tego czasu każdej niedzieli towarzyszyły nam pieśni do Księcia Anielskiego (niektóre z nich przygotowano w wersji dla chóru parafialnego i dodano nowe zwrotki oddające parafię opiece Archanioła) i Koronka Uwielbienia Boga. Ksiądz proboszcz Andrzej Walczak skierował do każdej rodziny list z zaproszeniem do udziału w nawiedzeniu, by czas mocy i łaski mógł objąć wszystkich, zwłaszcza tych, których więź z Bogiem, Kościołem i parafią osłabła.

W przededniu przybycia świętej figury przeżywaliśmy Niedzielę Anielską pod przewodnictwem ks. Rafała Kamińskiego – Asystenta Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. W poniedziałek 4 czerwca kilka minut po godzinie 17.00 w asyście strażackich syren, świateł i motocykli przybyła do nas tak wyczekiwana figura Wodza Niebieskich Zastępów. W barwnej procesji z udziałem: asysty parafialnej, dzieci w strojach anielskich, chóru, orkiestry gminnej, kół gospodyń wiejskich, motocyklistów, policjantów, druhów strażaków, harcerzy, Equipes Notre-Dame, klubu piłkarskiego Czarni Brzeźno i innych grup wprowadziliśmy Gościa z Nieba do parafialnej świątyni, gdzie po nałożeniu korony i okadzeniu figury przez księdza kanonika Andrzeja Walczaka słowo powitania wypowiedzieli: dzieci, małżonkowie i proboszcz.

Mszy świętej na rozpoczęcie nawiedzenia przewodniczył ks. Marcin Idzikowski, a koncelebrowali ją: ks. Rafał Szwajca CSMA – koordynator peregrynacji w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła, ks. Rafał Kamiński CSMA, który wygłosił homilię i ksiądz proboszcz. Ogrom wzruszeń, a nawet łez przyniosła adoracja Chrystusa Eucharystycznego z modlitwą o uwolnienie za przyczyną św. Michała Archanioła i indywidualnym błogosławieństwem. Towarzyszyły jej śpiewy uwielbienia przy dźwiękach pianina i kolorowa iluminacja świątyni. Podczas Apelu Jasnogórskiego odbyliśmy symboliczną pielgrzymkę ze świecami do naszego Gargano, którym stała się dziewiętnastowieczna grota z figurą Matki Bożej w parku przy kościele. Na zakończenie dnia oddaliśmy cześć Archaniołowi poprzez ucałowanie jego figury. Był to też moment osobistego spotkania ze św. Michałem, podziękowań i powierzenia mu swych próśb.

Drugi dzień nawiedzenia rozpoczął się Koronką Uwielbienia Boga z dziewięcioma chórami anielskimi. Następnie ks. Rafał Szwajca sprawował Eucharystię z udziałem chorych, samotnych i cierpiących z obrzędem indywidualnego błogosławieństwa i nałożeniem rąk. W południu świątynię wypełniły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół na terenie parafii, by powierzyć się opiece Michała Archanioła i zaprosić Go do swoich rodzin. Na czas nawiedzenia powstała „Poczta Anielska”, gdzie dzieci przynosiły laurki z modlitwami i prośbami do Gościa z Nieba, które na zakończenie mszy świętej przyczepione zostały do balonów z helem i posłane wprost ku niebu.

Ostatnim akordem nawiedzenia była msza święta pożegnania. Po mszy ksiądz proboszcz dokonał Aktu Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi, po czym w asyście straży pożarnej, policji i motocyklistów św. Michał odjechał do Rzgowa k. Konina.

Dziękujemy Ci, św. Michale Archaniele za ten czas mocy i łaski, który stał się udziałem każdego z nas.

ks. Marcin Ziółkowski