Święty Michał Archanioł u swoich na Podlasiu

„Święty Michale Archaniele, nasz kochany Patronie. Witamy Cię nie tylko w naszej parafii, ale nade wszystko w naszym mieście. Biała Podlaska jest Twoim prastarym grodem. Nasi przodkowie Ciebie umieścili w herbie i wybrali na szczególnego orędownika. Twoja obecność w znaku figury z Gargano tym bardziej jest dla nas ważna” – mówił na powitanie ks. Henryk Jakubowicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej.

1 czerwca 2018 roku do Białej Podlaskiej zawitał św. Michał Archanioł w znaku figury z Cudownej Groty Objawień na Gargano. Książę Wojsk Niebieskich przybył do najmłodszej parafii miasta (12 lat istnienia), której on sam jest głównym patronem. Kamień węgielny pod budujący się kościół został przywieziony z Góry Gargano, a w tymczasowej kaplicy, obok tabernakulum umieszczono figurę autorstwa Mariusza Drapikowskiego, taka sama znajduje się w Kaplicy Pojednania w Grocie na Monte Sant’Angelo.

Uroczystości nawiedzenia figury trwały przez trzy dni. Wierni gromadzili się licznie w świątyni, powierzając się opiece św. Michała Archanioła. W czasie nawiedzenia nie zabrakło modlitwy za chorych, modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie. Uczestnicy chętnie przybywali na Godzinę Miłosierdzia i wieczorne spotkania w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

W niedzielę, na zakończenie nawiedzenia, odbyła się uroczysta procesja na Plac Wolności, gdzie prezydent miasta Dariusz Stefaniuk zawierzył je św. Michałowi: „Najwierniejszy Stróżu Kościoła, Święty Michale Archaniele. Nasi przodkowie przed wiekami wybrali Cię za patrona naszego miasta. Dzisiaj, jako społeczność Białej Podlaskiej, stajemy przed Twoim świętym wizerunkiem z Gargano i ponawiamy oddanie się Tobie. Obieramy Cię za szczególnego obrońcę i orędownika. Archaniele Michale, zawierzamy Ci wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej. Zawierzamy rodziny: ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych, bliskich, przyjaciół i dobrodziejów. Zawierzamy Ci także najtrudniejsze sprawy naszego życia”.

xrs

Zawierzenie miasta św. Michałowi Archaniołowi: https://lublin.tvp.pl/37487642/zawierzenie-miasta-sw-michalowi-archaniolowi