Bezcenna Relikwia

facebook twitter

07-07-2022

Kapłan, który odprawia mszę świętą w Wyższym Seminarium Duchownym w Ñemby, może posłużyć się kielichem, którego piękno i sztuka zachwycają i pobudzają do większej pobożności oraz wznoszą duszę ku niebu.

W podstawie kielicha są wygrawerowane min. cztery snopy zboża, jakby dla podkreślenia, że piąty biblijny Snop (Jn 6, 9) znajduje się na ołtarzu. Nadto cztery winogrona na czterech liściach winorośli kierują myśl do pięciu ran Chrystusa (zob. Łk 24, 39), z których wypłynęła krew dająca zbawienie. Na zewnętrznej stronie czary kielicha są zamieszczone te same motywy. Ponadto w podstawie – od spodu – jest wyryta ta oto dedykacja po hiszpańsku: „Jego Świątobliwości Papieżowi Janowi Pawłowi II na pamiątkę z okazji beatyfikacji Janiny Marii Hrabiny Lluch”.

Bł. Janina Maria Lluch

Bł. Janina Maria Lluch, apostołka kobiet-robotnic, działała w Hiszpanii w czasach błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Żyła podobnym duchem jak Założyciel michalitów, gdyż jej hasłem było zawołanie: „Ja i wszystko moje dla kobiet-robotnic”. A Markiewicz porywa za sobą swoich uczniów do postawy, jaką posiadał św. Paweł, Apostoł Narodów, który mówi o sobie stałem się wszystkim dla wszystkich (1 Kor 9, 22; zob. List 86 i 89 do ks. St. Orlemby; List 265 do ks. A. Sobczaka). Janina Maria Lluch została beatyfikowana dwa lata przed wyniesieniem na ołtarze ks. Bronisława Markiewicza.

Dar św. Jana Pawła II

Ta bezcenna relikwia dotarła aż do Paragwaju za pośrednictwem przełożonego generalnego, ks. Kazimierza Radzika, który z racji setnej rocznicy śmierci Ojca Założyciela, goszcząc w Wyższym Seminarium Duchownyn w Ñemby, w 2012 roku, obdarował wspólnotę tym kielichem, którego używał św. Jan Paweł II.

Pomimo nowoczesnych środków komunikowania się, kosztowało mnie dużo wysiłku, by dotrzeć do Zgromadzenia Sióstr Służebnic Matki Bożej Niepokalanej w Hiszpanii, założonego przez błogosławioną Janinę. Poprosiłem o kilka szczegółów, które byłyby związane z powstaniem tego kielicha. Pewnego dnia 2020 roku matka generalna María Dolores przysłała mi taką wiadomość z Hiszpanii: „Spróbuję odnaleźć informacje, o które ksiądz mnie prosi. Cieszymy się wielce wiedząc, gdzie ten kielich się znajduje, i że takim pietyzmem jest on otaczany”. Po kilku dniach siostra María Dolores (Maria Bolesna) donosi mi: „Informacje, które posiadamy odnośnie tego kielicha to tylko to, że był podarowany Ojcu Świętemu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z racji beatyfikacji naszych Fundatorek, które swoim charyzmatem wspierały świat pracy”.

Kielich, którego używał św. Jan Paweł II podczas odprawiania mszy św., stał się uświęcającym śladem Papieża „z dalekiego kraju” dla tych, którzy będą odprawiać Eucharystię w tamtejszym seminarium michalickim pod Krzyżem Południa.

Podobne artykuły