Kazanie dla dzieci - Modlitwa o powołania

facebook twitter

14-06-2020

Pomoce homiletyczne:  Bochenek chleba, źdźbło pszenicy, ziarnko pszenicy, obraz apostołów.   

Drogie dzieci

Czy ktoś z was dzisiaj jadł na śniadanie chleb?  Ja tak.  A czy ktoś z was zastanawiał  się jaki jest proces powstawania chleba? Na samym początku rolnik musi zaorać ziemię, następnie przygotować grunt i zasiać pszenice  (kapłan pokazuje ziarnko). W dalszym etapie  rolnik troszczy się o wzrost ziarna i powstaje źdźbło pszenicy (kapłan pokazuje źdźbło pszenicy). Kiedy już będzie dojrzałe rolnik je ścina i zawozi do młyna i tam powstaje mąka. Moment ścinania zboża nazywa się czasem żniw.  Ale to nie koniec powstawania chleba.  Mając już mąkę następnie trzeba dodać wodę i drożdże i zarobić ciasto, które wkładany do pieca lub jak ktoś piecze w domu to do piekarnika. Po kilkunastu minutach z pieca wyciąga się piękny bochenek chleba, który jak przestygnie to możemy spożywać.   

Dzisiaj słyszeliśmy Jezusa, który mówi że żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Jezus wzywa apostołów, aby modlili się o swoich następców. Pierwszych kapłanów powołał Pan Jezusa i nazywali się apostołami (kapłan pokazuje zdjęcie apostołów). Było ich 12. Przez trzy lata wędrowali oni z Jezusem i słuchali słów Jezusa.  Dziś  w Ewangelii  Jezus  kieruje do apostołów  prośbę. Mówi, że jeśli nie będziemy się modlić o nowe powołania, to nie będzie  nowych kapłanów. Powołanie można porównać do procesu tworzenia chleba. Zaczyna się od ziarnka pszenicy. Kapłani są ważni, gdyż  jeśli  ich zabraknie nie będzie miał kto udzielać sakramentów, przygotować dzieci do pierwszej komunii św. i bierzmowania.  Nie będzie miał kto sprawować najświętszej Mszy św., udzielać ślubów, spowiadać. Dlatego tak ważna jest modlitwa za kapłanów. Pewien święty powiedział, że   każdy kapłan jest mostem łączącym ziemie z niebem. Jeśli nie będzie mostu to człowiek nie przejdzie na druga stronę brzegu.  Po tym moście wierni idą do nieba. Trzeba więc modlić o nowe powołania kapłańskie, aby ten most się  nie zerwał i kolejne pokolenia mogły dojść do nieba. 

 Dlatego dzisiaj na zadanie domowe pomódlcie się o nowe powołania kapłańskie i podziękujcie Bogu za waszych kapłanów, którzy posługują w waszej parafii. Amen. 

Podobne artykuły