Ofiarować Palmę Jezusowi

facebook twitter

05-04-2020

Pomoce homiletyczne: Palma wielkanocna, gałązka palmy, mapa miasta Jerozolimy. Obraz góry Kalwarii z trzema krzyżami. Dzban z wodą, owoc pomarańczy ze skórką i bez skórki.

Drogie dzieci

Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień, czyli wchodzimy w najważniejszy etap przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dzisiejsza niedziela nazywa się Niedzielą Palmową, ponieważ przynosi się palmy do poświęcenia. Dzisiaj Pan Jezus uroczyście wjeżdża do Jerozolimy na czym? Tak na osiołku. A w jaki sposób Jezus był witany przez mieszkańców Jerozolimy? Tak, kładli mu pod nogi liście palmy (kapłan pokazuje listek palmy). Ten gest symbolizuje władzę królewską. Mieszkańcy Jerozolimy potraktowali Jezusa jak króla. Jezus przybywa do Jerozolimy, aby ponieść śmierć za wszystkich grzeszników. Dzisiaj jest czytana Ewangelia o męce Pana Jezusa. W niej słyszymy o skazaniu, cierpieniu i śmierci Pana Jezusa. Na Końcu Ewangelii Jezus umiera na krzyżu na Górze Kalwarii. Tam znajdują się trzy krzyże. Na jednym umiera Pan Jezus, a na dwóch pozostałych umierają dwaj złoczyńcy. Krzyż, za czasów Jezusa był znakiem hańby i wstydu. Dzięki śmierci Jezusa na krzyżu, stał się dla nas symbolem zwycięstwa nad grzechem.

Drogie dzieci, Góra Kalwaria była górą, która miała złą reputację. Mieszkańcy Jerozolimy omijali wielkim łukiem to wzgórze. Pewnie i u was są takie miejsca, gdzie rodzice nie pozwalają wam się zbliżać. Takim miejscem było wówczas wzgórze Kalwarii. A dzisiaj to miejsce jest symbolem zwycięstwa. W ciągu roku to miejsce odwiedza wiele tysięcy pielgrzymów.

Drogie dzieci

Chciałbym wam przez to kazanie powiedzieć bardzo ważną rzecz. Pan Jezus wszystkiego czego się dotknie, albo gdziekolwiek się znajduje to zamienia to w symbol zwycięstwa. Tak było z krzyżem i tak było za kalwarią. Tam gdzie jest Jezus tam nie ma zła tylko dobro, natomiast tam gdzie nie ma Jezusa tam człowiek błądzi. Chciałbym to bardziej przedstawić na małym doświadczeniu. Do dzbanka z wodą wkładamy dwie pomarańcze. Jedna obrana, a druga nie. Która pomarańcza będzie pływać, a która pójdzie na dno? Ta obrana pójdzie na dno. Tak samo jest z naszym życiem. Jeśli jesteśmy z Jezusem, to nigdy nie pójdziemy na dno naszego życia. Natomiast, jeśli stracimy Jezusa, tak jak pomarańcza skórkę to wtedy zostajemy na samym dnie i nie ma dla nas ratunku.

Drogie dzieci, Jezus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Dlatego jeśli mamy blisko siebie Jezusa to nic nam nie grozi. Amen

Podobne artykuły