Ślad Boga w wielkim mieście

facebook twitter

10-01-2023

Każdy przybywający do Argentyny, gdy np. wsiada do taksówki czy wchodzi do autobusu, zauważa tam, czasem ze zdziwieniem, dużą ilość przedmiotów religijnych, nawet można powiedzieć, że ich nadmiar. Zwyczajnie umieszczone są one w towarzystwie obrazków różnych świętych lub zdjęć osób najbliższych, a nawet talizmanów wszelkiej maści. Najczęściej jest to różaniec powieszony na lusterku wstecznym.

Spostrzega też, że kierujący pojazdami jak i pasażerowie noszą na szyi różaniec lub też różaniec-bransoletkę czy różaniec-obrączkę. Tam taksówkarze przejeżdżając obok kościoła czynią znak krzyża św.

Nosiciele... symboli religijnych

Mimo tego, że dziś w świecie wiele instytucji zakazuje noszenia widocznych znaków religijnych, duża liczba osób publicznie wykonuje gesty święte lub ukazuje symbole religijne dając znak przywiązania do Boga. Świat sportowy też jest naznaczony symbolami religijnymi. Podczas ostatnich Mistrzostw świata w piłce nożnej oglądający mecze mogli podziwiać piłkarzy manifestujących swe przekonania religijne. Na Bożą obecność w świecie wskazał również polski piosenkarz Krystian Ochman podczas Festiwalu Eurowizji 2022 mając na małym palcu prawej ręki ten znak religii chrześcijańskiej. Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy (Dz 17, 28).           

Żywe struktury

Parafia Matki Bożej Loretańskiej w El Palomar na obrzeżach Buenos Aires, oprócz kościoła parafialnego posiada kaplicę dojazdową pod wezwaniem Zwiastowania Najśw. Maryi Pannie. W strukturach organizacyjnych działa tam rada ekonomiczna i duszpasterska, zespół liturgiczny i katechistów... Jednym słowem są tam struktury, które odwzorowują system duszpasterski działający przy kościele parafialnym. Zresztą, nie wnikając w szczegóły, można powiedzieć, że tak wygląda organizacja wszystkich parafii misyjnych na Kontynencie Nadziei.

Odpust

To centrum duszpasterskie obchodzi swoje święto patronalne w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która przypomina, że Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, by powiedzieć Jej, że będzie miała Syna, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, i że będzie On Synem samego Boga.

Podczas jednego odpustu w tamtej wspólnocie, w dzień uroczystości przed mszą św., pojawił się młody pan. Podszedł do mnie i przedstawiając się powiedział:

- Padre przychodzę na mszę św. bo jestem parafianinem.                                                              
- Witam serdecznie. Bardzo mi przyjemnie – odpowiedziałem kurtuazyjnie.

Był to burmistrz Morón pochodzący z El Palomar. Msza św., przebiegała jak inne w dzień odpustu, z pięknie przygotowanymi pieśniami, lektorami… uświetniającymi uroczystość... no i ta niespodziewana obecność przedstawiciela świata politycznego...

Szczególny ślad obecności Boga

Podczas błogosławieństwa na zakończenie zauważyłem, że niezapowiedziany gość uczynił znak krzyża św., czego nie wykonał na początku mszy św. Potem, żegnając się z uczestnikami, podszedł także do mnie.

- Padre, może mi padre dać różaniec?
- Noś go w kieszeni marynarki na wszystkie spotkania – powiedziałem mu –. Rzucony w wir spraw polityczno-społecznych pomyśl o tym świętym przedmiocie…. który  jest śladem Boga w człowieku i w świecie, szczególnie widocznym i cenionym pod Krzyżem Południa.

Podobne artykuły