Kazanie dla dzieci: Nosić dobre okulary

facebook twitter

21-03-2020

Pomoce homiletyczne: kartka papieru koloru różowego i czarnego. Opaska na oczy, okulary zwykłe i okulary do których przyklejone są symbole dolarów amerykańskich.

Drogie dzieci,

Dzisiaj ksiądz wygląda nieco inaczej. Kolor jego szaty jest różowy. Jakie macie odczucia gdy widzicie ten kolor? Radość czy smutek? Oczywiście że radość. Jest to kolor radości, dlatego dzisiejsza niedziela jest nazwana niedzielą radości. A teraz spójrzcie na kartkę koloru czarnego? Ten kolor jest smutny i przygnębiający.

Taką radość usłyszeliśmy dzisiaj u osoby którą Jezus uzdrowił. Kim ona była? Tak była osobą biedną i nie widziała od urodzenia. Pan Jezus uczynił wielki cud. Osoba, która nigdy nie widziała, odzyskała wzrok. Dzieci, spróbujcie sobie to wyobrazić. Jakby to było, gdybyśmy nic nie widzieli. Zapraszam osobę , której zawiąże oczy. Zobaczcie co by było gdyby tak cały czas miał zakryte oczy. Stracił by wyobrażenie o świecie. Co jest potrzebne osobie niewidomej: laska, albo przewodnik. Pomyślcie, jak bardzo zadowolona byłaby ta osoba, gdyby odzyskała wzrok. Byłaby szczęśliwa i wszystkim się cieszyła.

Pan Jezus dzisiejszą Ewangelią chce nam powiedzieć coś ważnego. Mówi do nas, abyśmy przejrzeli. Ale jak, skoro wszystko widzimy. Jezus chce byśmy zobaczyli, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Przyniosłem okulary, gdzie do szkiełek są przyklejone symbole dolara amerykańskiego. Dla człowieka, który nosi takie okulary ważne są tylko dobra materialne, w tym przypadku tylko pieniądze. Nie widzi drugiego człowieka. Zobaczmy, jeśli założę te okulary i postawię człowieka koło siebie to kogo zobaczę? Właśnie symbol dolara amerykańskiego, a nie widzę człowieka. A teraz gdy zmienimy okulary na zwykłe, to zobaczymy człowieka, który często potrzebuje naszej pomocy. Do tego wzywa nas dziś Jezus, abyśmy zawsze nosili dobre okulary w swoim życiu.

Drogie dzieci, dzięki Chrystusowi ten człowiek zobaczył świat taki jaki jest naprawdę. To samo chce dać nam Syn Boży, dlatego dał nam Kościół, a w nim sakramenty święte, które oczyszczają nas ze złego wyobrażania świata. Daje nam słowo Boże oraz kapłanów, którzy nas pocieszają, ale też upominają. Pozwólmy Pana Jezusowi zmieniać nasze złe wyobrażanie świata i starajmy się dostrzegać to co jest ważne w życiu, czyli drugi człowiek. Tego życzę wam i sobie drogie dzieci. Amen

Podobne artykuły